RSS

Blog

Odpad, odpad, odpad

Na jar sa akoby zo zeme dostáva na povrch všetok odpad, ktorý  prekryl sneh alebo ešte pred tým zapadol v tráve...

Máme jedinečnú možnosť čo najviac toho odpadu vyzbierať - stačí zobrať so sebou vrece a rukavice a pri výlete či ceste do práce zdvihúť to, čo niekto pred nami zahodil...

Nepotrebudeme potrebovať žiadny deň, žiadnu akciu Z. Len Vy, vrece, rukavice, odpad a krajšia Zem :-)

 

9 dôvodov na odmietnutie jednorázových plastov

9 tipov pre život bez plastov

Plastic China

Viete, čo sa deje z plastami, ktoré vyseparujete zo svojho odpadu?

Čína je dnes najväčší importér plastov. Ale podmienky na ich spracovanie sú desivé...

Jediný udržateľný spôsob na narábanie s plastami je, že minimalizujeme ich používanie - nahradíme plastové obaly opakovateľne použiteľnými - z bavlny, skla, nerezovej ocele...

Geohrach

Niektoré hračky sú skvelé - napríklad taký Geomag. Dcéra sa s ním hrala asi od pol roka - skúmala, či sa prichytí na radiátor, hrnce, zárubne, dvere...skvelá škola fyziky..

Ale postupne sa guličky roztratili, magnety používame na prichytenie oznamov na chladničku. A ako na potvoru, deti začali v škole preberať drôtené modely telies. A tak inšpirovaná Hejného matematikou, som vyrobila vlastný - GEOHRACH.

Na rozdiel od originálneho Geomagu táto hra je 100% prírodná a kompostovateľná, viac podporuje jemnú motoriku a na svoje si po skončení hry prídu aj sliepky :-)  Náklady minimaálne. Na druhej strane, treba najmä pri väčších stavbách byť precíznejší, aby boli pevné. 

Potrebujete zelený hrach Lagris, drevené špáradlá ostré na obocho koncoch (najlepšie 2 balenia), tácku alebo pekáč

Asi 1dcl hrachu necháme cez noc napučať v miske vody a ráno môžete začať stavať. Ideálne na tácke alebo pekáči, aby ste hrach nenaháňali po celej izbe.

 

A minimálne na hodinu máte zamestnané deti, a možno aj manžela :-D

 

6 dôvodov prečo si nosiť svoju fľašu

Balená voda je najpredávanejšia "malinovka" na svete. Iba na Slovensku sa ročne predá 353,1 milióna litrov balenej vody, čo predstavuje 65,1l na osobu. Ak pripočítame k tomu ešte sladené nápoje, nektáre a džúsy, spotreba narastie na takmer 170l na osobu. 

Dobrá správa pre naše zdravie - sme hydratovaní, ale viac ako 600 miliónov PET fliaš každý rok je ranou pre slovenskú prírodu. Odhad je, že iba 45% fliaš sa zrecykluje. Ostatné končia v spaľovniach a na skládkach. 

Firmy nalievajú množstvo peňazí do reklamy, že ich voda je lepšia pre Vaše zdravie, lahodnejšia, lepšie Vás hydratuje a pod.  Je len ťažko uveriteľné, že sme všetci ochotní zaplatiť 1000-krát viac za vodu v plastovej fľaši, hoci tá z kohútika je častokrát zdravšia, chutnejšia a bezpečnejšia.

foto:http://sergetheconcierge.typepad.com/

Ale ak dáme bokom finančnú stránku, je tu ešte množstvo zdravotných a enviromentálnych aspektov, prečo dať prednosť vode z kohútika pred balenou.

1. Produkcia plastových fliaš, ich plnenie, balenie, transport na miesto, kde budú predávané - spotrebúvajú sa prírodné neobnoviteľné zdroje.

2. Plastové fľaše vypúšťajú do nápoja škodlivé chemické toxíny - najmä ak sú vystavené slnečnému žiareniu a teplu. A ruku na srdce, kedy a kde najčastejšie pijeme vodu? Nie je to v lete, na slnku, v aute?

3. Keď raz vypijete vodu z plastovej fľaše, jednorázová fľaša prispeje k tvorbe hôr odpadu, ktorý nemizne. Každý jeden kúsok plastu, ktorý bol kedy vyrobený, ostáva tu na našej planéte!

4. Dokonca aj keď sa snažíte recyklovať použité fľaše, využije sa iba ich malá časť. Zvyšok končí na skládke, či v prírode... Aj pri recyklácii plastov ide o tzv. downcykláciu - teda o výrobu menej hodnotných  produktov, plasty pri recyklácii postupne degradujú.

5. Ak sa plastové fľaše dostanú do prírody, sú nebezpečné pre vtáky, cicavce, ryby - mýlia si vrchnáky, úlomky fliaš s jedlom a hladujú v dôsledku ich požitia.

6. Čas a oceán rozdrobia plasty na drobné čiastočky známe tiež ako plastový smog. Tieto mikročastice priťahujú ďalšie znečisťujúce látky, sú požierané rybami a dostávajú sa do nášho potravinového reťazca.

Tiež je dôležité si uvedomiť, že žiadna PET fľaša sa nezrecykluje na ďalšiu PET fľašu - zrecykluje sa vždy na niečo menej hodnotné - napr. textílie (pozor, pri praní fleesu sa znečisťuje voda plastovými mikročasticami). 

Čo teda máme urobiť? Znížiť množstvo jednorázových plastových fliaš. Môžete urobiť svoje osobné rozhodnutie - nekupovať viac balenú vodu, ak je k dispozícii kohútik s pitnou vodou. Chce to trochu osobného manažmentu - pripraviť si fľašu s vodou do batoha, kabelky či auta. My odporúčame kúpiť nerezovú alebo sklenenú fľašu a nie plastovú, ktorá má výrazne obmedzenú životnosť a nemusí byť 100% zdravotne nezávadná.  

Tiež sa môžete zapojiť do iniciatív čistenia svojho okolia od odpadu alebo odpad zbierať len tak, na prechádzkach...

Spracované podľa https://lessplastic.co.uk

6 krokov k bezproblémovému doručeniu balíka

S blížiacimi sa Vianocami majú rušno nielen obchody, ale aj kuriéri. 

Čo teda odporúčame urobiť, aby sa k Vám balík dostal načas a bez problémov?


  1.        Skontrolujte si údaje v objednávke

Adresu si veľa ľudí nezmýli, ale dopredu porozmýšľajte, kam si balík nechávate doručiť, kde sa zdržujete počas dňa. Neposielajte si ho domov, ak ste počas dňa v práci.

Ak uvediete chybný email, nebudete informovaní o tom, kto a kedy Vám Vašu objednávku doručí.

Ak zadáte chybné telefónne číslo, kuriér Vás nebude vedieť kontaktovať a prípadne sa s Vami dohodnúť o podrobnostiach doručenia. Tiež môžete kuriérovi pomôcť s navigáciou k Vám, ak pomocou GPS nevie nájsť udanú adresu.

  1.        Čítajte emaily

Akonáhle Vašu zásielku začneme spracovávať, GLS Vám pošle email s jej sledovacím číslom. V deň doručenia dostanete druhý email, v ktorom sa dozviete nielen čas doručenia, ale aj číslo na kuriéra.

  1.        Zdržujte sa na mieste doručenia, majte pri sebe telefón, pripravte si adekvátnu hotovosť alebo platobnú kartu.

V takomto prípade je zvyčajne doručenie balíka bezproblémové – kuriér Vám zavolá, balík dovezie a pokiaľ máte presnú sumu na vyplatenie, nerieši problémy s výdavkom.

  1.        Volajte, ak sa niečo zmenilo.

Ak v deň doručovania budete dlhšie mimo miesta, kam ste si balík nechali doručiť, volajte kuriérovi – možno sa Vám podarí dohodnúť na inom mieste doručenia alebo kuriéra presmerujete na doručenie balíka Vašej susede či kolegovi.

Nezabudnite však na to, že kuriéri majú podelené rajóny doručovania balíkov, a preto Vám kuriér mnohokrát nevie vyjsť v ústrety a doručiť balík do iného rajónu, hoci sa Vám zdá, že je to pomerne blízko.

Kuriér počas dňa doručuje desiatky balíkov, a  má pomerne pevne rozvrhnutú trasu, aby to stihol. Preto sa Vám len málokedy môže prispôsobiť s načasovaním doručenia. Preto sa snažte prispôsobiť Vy jemu.

  1.        Sledujte pohyb zásielky a jej aktuálny stav

Na stránke  môžete sledovať Vašu zásielkuhttps://gls-group.eu/SK/sk/sledovanie-zasielok a stav jej doručenia.

Ak sa Vám kuriér neozval a pri statuse balíka sa objaví, že ste nezastihnuteľný, kontaktujte zákaznícky servis GLS na telefónnom čísle +421 45 52 42 500 alebo 18 585.

Rovnako kontaktujte zákaznícky servis, ak sa neviete dovolať kuriérovi.

  1.        Balík skontrolujte

Keď Vám kuriér balík doručí, poriadne ho skontrolujte – akékoľvek pretrhnutie lepiacej pásky alebo prederavenie obalu je potrebné zapísať. Veľmi užitočné prípadne urobiť fotodokumentáciu poškodeného balíku. Ak v balíku počujete rozbité sklo, tiež spíšte škodový záznam s kuriérom. Ľahšie sa nám bude reklamovať zlé zaobchádzanie s balíkom u kuriérnej služby.

Našou snahou je, aby ste boli spokojní so zásielkou aj s jej doručením. Ak si neviete poradiť sami, kontaktujte nás na info@prijemneveci.sk alebo na 0948 454 767 a my sa pokúsime dohodnúť bezproblémové doručenie balíka k Vám.

7 tipov ako bojovať s plastovým znečistením


Koľko vecí nájdete voľne v prírode po ľuďoch, čo žili niekedy od roku 1900 p.n.l do roku 1900 n.l.?

A koľko stôp nájdu ľudia v roku 3000 po ľuďoch, čo žijú na zemi v 20. a 21. storočí? 

 

foto: https://zerowastechef.com/2016/08/ 

A z väčšiny asi nebudú nadšení - plastové vrecká, obaly, misky, fľaše, izolácia domov - plno hormonálnych disruptorov, ťažkých kovov a chemikálií, ktoré znečisťujú pôdu, vodu.

Čo môžete urobiť Vy?

1. Nahraďte plasty v kuchyni a v dome - vyhnite sa zahrievaniu plastov a používajte pomôcky z dreva, nerezu, keramiky a skla. 

2. 3S - Svoje so sebou - prineste si svoju slamku, pohár, fľašu, tanier... Vyhnite sa jednorázovým plienkam, vreckovkám baleným v plaste, vlhčeným utierkam z plastovej látky, plastovmu riadu, vreckám, taškám,...To všetko môžete mať svoje na opakované použitie z bavlny, nerezu, skla.

3. Redukujte až potom recyklujte - recyklácia plastu nie je trvalo udržateľným riešením, pretože plasty recykláciou degradujú. Tiež výroba nového plastu je lacnejšia ako recyklácia plastu na iný výrobok. Najefektívnejšie bude, ak znížite množstvo používaných a vyhadzovaných plastov. Ak sa plast nedá nahradiť, vyberajte taký, ktorý sa dá použiť mnohokrát, a až v poslednom kroku recyklujte.

4. Zmeňte kultúru - pýtajte si kávu, čaj, džús do skleneného alebo keramického pohára. Odmietnite nadbytočné obaly v obchode. Šírte kampane za boj proti plastovému znečisteniu medzi svojimi priateľmi.

5. Dobrovoľníčte - zapojte sa do dobrovoľníckych aktivít pri čistení svojho mesta, okolia, vody...(napr. https://www.facebook.com/zelenahliadka/ ) Alebo takú akciu sami zorganizujte, alebo len tak pri potulkách prírodou, ulicami, pozbierajte odpad po zemi...

6. Podporujte plastové zákazy a poplatky - Politika je najúčinnejší nástroj v boji proti plastovému znečisteniu. Navrhnite svojim miestnym, lokálnym, štátnym politikom, aby podporovali hospodárne používanie plastových obalov. V zahraničí už mnohé mestá obmedzujú používanie jednorázového riadu, fliaš. Francúzsko od roku 2020 zakazuje použitie klasických jednorázových plastových tanierov, príborov - budú musieť byť z kompostovateľných plastov.

7. Vyvíjajte tlak na výrobcov a predajcov - firmy vedia byť šikovnejšie v nahrádzaní plastových obalov papierovými. Napíšte list, tweet, poznámku na Facebook, že by ste uvítali balenie výrobku bez plastových súčastí. Dajte prednosť tomu, kto využíva ekologickejšie spôsoby balenia.

Každý z nás vie urobiť veľa...

Preložené a upravené podľa http://www.earthshare.org/2016/09/plastictips.html

Vymeň slamku

Vedeli ste, že iba v USA sa denne použije 500 miliónov slamiek? (Neuveriteľné číslo - priemer je 1,6 slamky na obyvateľa). Je to toľko, že by ste denne nimi zaplnili 127 autobusov alebo by ste každý deň obtočili zem slamkami 3 krát...Slamky sú jeden z top 10 produktov, ktoré vylovia aktivisti z oceánu.

Plastové slamky sú vyrobené zvyčajne z ropného produktu polypropylénu.Vo fabrike sa k nemu pridávajú farbivá a plastizéry. Potom sa slamky balia do papiera alebo fólie a cestujú do skladov a obchodov.

Po použití ich môžete dať do žltého kontainera a dúfať, že sa z nich v budúcnosti niečo opäť vyrobí. Ale ruku na srdce, koľko ich skončí v komunálnom odpade, a teda na skládke či v spaľovni? A koľko iba tak pohodených vo vode či popri ceste? Vplyvom počasia sa síce časom rozpadnú na menšie čiastočky - tie sa stávajú smrtiacou potravou vtákov, rýb aj drobných cicavcov.

A čo s tým?

Môžete vymeniť množstvo plastových jednorázových slamiek za jednu opakovateľne použiteľnú - bambusovú, nerezovú alebo sklenenú, zoberte si ju so sebou, odmietnite jednorázovú slamku v bare, kaviarni, reštaurácii, pizzérii a vyberte svoju...

Buďte eko, buďte originálni...

https://sk.pinterest.com/ukonserve/switch-the-straw/

Ako fungujeme? :-)
Ekologické alternatívy nielen ponúkame, ala snazžíme sa aj prevádzkovať obchod tak, aby sme minimalizovali jeho dopad na životné prostredie. Tiež chceme, aby naši zákazníci radi od nás nakupovali. Preto spolupracujeme s tými najlepšími. Viete, kto to je?