Liatinovú panvicu sme dali do umývačky. Čo teraz?

"Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o návod, čo s panvicou, ktorú muž omylom vložil do umývačky riadu."

Liatinová panvica do umývačky

Takéto otázky dostávame pomerne často. Je panvica zničená? Čo s tým?

V prvom rade by sme si mali povedať, prečo liatinový riad nepatrí do umývačky riadu: 

V tabletách do umývačky riadu je účinná chémia na odstraňovanie tukov, takže po vybratí panvice ostane iba liatina bez tuku. Akoby panvica vyšla z výroby. Nepriľnavú vrstvu na panvici tvorí spolymerizovaný olej. Ak na panvici táto vrstva chýba, jedlo sa bude k panvici lepiť a prihárať. Preto musíte nanovo tukovú vrstvu obnoviť vypálením. To nie je problém a povieme si ako na to nižšie. Horšie to bude s poškodenou drevenou rúčkou, ak ste takú panvicu dali do umývačky. Vtedy treba rúčku ošetriť voskom na drevo alebo lakom.

Vypaľovanie panvice po umytí v umývačke riadu sa líši od klasického vypaľovania, pretože panvica sa odmastila aj zvonka a začala by hrdzavieť. Taktiež by ste ju mali vybrúsiť a odstrániť všetky zvyšky oleja (čierne fľaky) a hrdzu. Ideálne železnou drôtenou kefou.

  • NA PLATNIČKE

Tento spôsob je vhodný pre ktorýkoľvek typ riadu bez ohľadu na typ rúčky, ale vzniká pri ňom viac zápachu. Preto odporúčame vypaľovanie robiť vonku alebo intenzívne pri vypaľovaní vetrať. Neodporúčame použiť plynový varič, pretože olej zvonka panvice by mohol začať horieť.

Celú panvicu potrite olejom (aj zvonka), do panvice nalejte olej. Nastavte platničku na strednú hodnotu a nechajte na nej panvicu s olejom pri teplote oleja cca 180°C.  Počas vypaľovania môžete viackrát panvicu zvnútra potrieť olejom aj na tých miestach, ktoré ostali neponorené do oleja. Potierajte silikónovou stierkou, pretože klasická štetinová by sa zoškvarila.

Po uplynutí 20-25 minút vypnite platničku a počkajte, kým panvica vychladne. 

Dajte pozor, aby olej nezačal dymiť. Ak sa dym objavil, prekročili ste odporúčanú teplotu a môže dôjsť k vznieteniu oleja. Vypnite platničku a počkajte, kým olej vychladne. 

Platničku po vypaľovaní umyjete ľahko pomocou sódy bikarbóny.  

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Príjemnéveci.sk (@prijemneveci)

 

  • V RÚRE 

Tento spôsob je vhodný iba pre celoliatinový riad alebo riad s antikórovou rúčkou. Nie je vhodný pre panvice s namontovanou drevenou rúčkou. Rúčka by sa však mala dať odňať - točte čiernym okom na konci drevenej rúčky - to je šrób, ktorý drží drevenú časť na svojom mieste. Ak sa popasujete s touto výzvou, samotný proces je výrazne jednoduchší a je z neho aj menej pachu.

Výdatne potrite panvicu olejom aj z vonkajšej strany, do panvice nalejte olej a dajte ju do rúry na mriežku na 15 až 30 minút pri teplote 180°C. Pod mriežku dajte pekáč, aby prípadný kvapkajúci olej nedopadal na rúru a nespôsoboval zápach. Počas vypaľovania môžete viackrát panvicu zvnútra potrieť olejom aj na tých miestach, ktoré ostali neponorené do oleja. Potierajte silikónovou stierkou, pretože klasická štetinová by sa zoškvarila. Po skončení počkajte, kým riad vychladne.

 

Olej po vypaľovaní zlejte do zberovej nádoby, panvicu opláchnite horúcou vodou bez saponátu a vysušte. Panvica je pripravená na vypráženie, smaženie cibuľky a pod. 

Ak by ste potrebovali panvicu vypáliť, ale neviete to sami urobiť, napríklad ak máte doma plynový varič a potrebujete vypáliť panvicu s drevenou rúčkou, ktorú neviete odšróbovať :-), napíšte nám a panvicu Vám radi vypálime, aby ste ju ďalej mohli používať.