RSS

Blog príspevky z '2016' 'marec'

Test termosiek Yoko design

Máme nové termofľaše a novinku - termoplechovky.

Akonáhle prišli na sklad, hneď sme ich otestovali - aby ste vedeli, že nekupujete mačku vo vreci, a tu Vám ponúkame výsledky testu. 

Ako pri prvom teste , aj tu sme nalievali vriacu vodu do termosiek, ktoré sme následne vložili do chladničky - teplota cca 8-12°C.

Teplotu sme merali klasickým teplomerom na zaváranie.

čas/hod štart 1 2 3 6 9 12 15 18 21 24
500ml fľaša Yoko Design/°C 92 78 66 57 52 41 37 34
500ml plechovka Yoko Design/°C 91 80 71 66 52 40 33

Myslím, že čísla hovoria za seba a my sa tešíme, že máme v obchode nové kvalitné termosky za super cenu :-)

Aká stopa ostane po Vás?

Krásne krátke video o tom, že každý deň svojou činnosťou tvoríme budúcnosť našich detí...

Zábava pre deti

Jeden z najväčších zdrojov odpadu v rodine sú - hračky. Deti chcú všetko farebné, najlepšie hlučné a väčšinou s krátkou životnosťou.

A tak sme začali vyhľadávať také hračky, ktoré ak nemali vydržať aspoň 30 rokov - napríklad ako Lego :-), tak by mali byť  jednoducho recyklovateľné,  ideálne rozložiteľné. Tu je pár našich tipov.

Začali sme ekologickou plastelínou - recept nájdete napr. na stránkach Kreidezeit (na druhej strane) - skvelá zábava pre deti zaručená na niekoľko dní dopredu... 

A tak sme vyskúšali aj eko (ekologickú, ekonomickú) verziu kinetického piesku - hrubá múka, solamyl a olej (pomer 8:1:1) - pár hodín ticha a hry stálo za to...len sa nám nepodarila farebná verzia, potravinárske farby treba asi najprv rozpustit vo vode. Vyskúšame nabudúce.

Obdobie puzzle sme zahájili doma vyrobeným pentominom, ktoré sme si nafarbili akrylovými farbami a deti sa pri ukladaní obrázkov naučili otáčat a pretáčať dieliky. Asi dva roky sme na všetky detské sviatky rozdávali a dostávali puzzle - drevené i papierové, z 9 dielikov až po 96...deti boli šťastné, že majú darček s kopou farieb, my sme boli radi, že si precvičia orientáciu v priestore, pamäť, analýzu objektu a hlavne, že bude chvíľu od nich pokoj :-)

Po tomto období prišli na rad spoločenské hry - a s nimi veľa hodín spoločnej zábavy - Osadníci z Katanu, Carcassone, Pexeso, Ovocný sad, Zoo Wa Boo, Duch .

Najobľúbenejšími hračkami u nás sú drevený vláčik a veľká krabica obyčajných drevených kociek a hranolčekov. Fantázii sa medze nekladú - raz sú z nich domym inokedy mosty, garáže, cesty...Ako sa vyjadril náš 5-ročný syn - "toto bol ten najlepší darček, aký som mohol dostať".

Walachia

Mlieko, jogurt, škorica...

Naša rodina miluje mlieko v akejkoľvek podobe - čerstvé, zákys, jogurty, tvaroh, syry.. Kým sme bývali v meste, veľkú časť nášho odpadu tvorili práve obaly z mliečnych výrobkov. Pre jednoduchosť spracovania obalu  po použití sme kupovali mlieko v plastových sáčkoch alebo PET fľašiach, ale odpad vznikal.

Až sa objavili prvé automaty na mlieko a my sme začali nosiť mlieko domov v sklenených fľašiach. Takto sme fungovali, kým sme sa nepresťahovali na dedinu a nezačali nosiť mlieko od chovateľa. Smotanu by bola škoda  nevyužiť. Takže som doma musela mlieko zo sklenenej fľaše s úzkym hrdlom prelievať do fľaše so širším hrdlom - vydržalo mi to pár dní a fľaša sa musela zmeniť z fľaše na mlieko na sirupovú fľašu.

Na mliečnej pozícii ju nahradila litrovka Weck. Smotanu už môžem zbierať priamo z fľaše a priznám sa, aj mojej pohodlnosti bolo urobené zadosť - z umývačky vychádza čistá, takže ju nemusím ručne umývať ako klasickú fľašu :-) 

Zo smotany, ktorú zozbierame z mlieka, robíme domáci nanuk - stačí smotanu vyšľahať, jemne osladiť a ochutiť škoricou, kakaom alebo vanilkou a zamraziť. Z 250ml smotany vystačí na cca 9 nanukov bez chémie a bez obalu :-)

Z dobrého mlieka sa dá urobiť aj dobrý jogurt. Najprv sme zvykli jogurt robievať v jogurtovači. Kým sme neprišli na to, že je to jeden zbytočný spotrebič v domácnosti a nenahradili sme ho hrncom na preváranie mlieka. Mlieko v hrnci po prevarení ostane, a keď vychladne na cca 38°C, zamiešame jogurt, a po 12-24 hodinách ho už iba podelím do pohárov. Hrniec využívame aj na varenie kaší a pudingu. Takže dnes by som povedala, že kúpa jogurtovača boli vyhodené peniaze.

Kým cez leto boli naobľúbenejšie ovocné jogurty, v zime fičí u nás med so škoricou alebo vanilkovým cukrom. A tu sa znova začali v našom koši hromadiť obaly od korenín. Problémom pri týchto obaloch je, že sú prakticky neseparovateľné a končia v komunálnom odpade. Riešenie som našla v podstate náhodou - koreniny v biokvalite zn. Sonnentor - tie kúpite aj predajniach Naturfyt :-) Balenia sú väčšie, ako som bola zvyknutá z bežných obchodov. Korenie je zabalené v uzatvárateľnom polypropylénovom vrecku v papierovej krabičke, teda celý obal viem jednoducho rozseparovať. 

S príchodom vanilky od Sonnentoru k nám, opustil našu domácnosť aj vanilínový cukor - jeho prírodný variant je jednoducho fantastický a aj lacnejší.

Keď som mliekom začala, mliekom by som aj skončila - ešte stále netuším, ako zruším obaly od syrov (okrem toho, že ich prestanem kupovať :-). Máte nejaký tip? Napíšte nám na FB alebo na info@prijemneveci.sk. Ďakujem.