RSS

Blog príspevky z '2013' 'apríl'

Zametanie je umenie

V dobe vysavačov sa pomaly zabúda na podstatne rýchlejšieho a tichšieho pomocníka - metlu či zmeták. Kvalita metly je pri jej každodennom používaní rozhodujúca. Okrem opracovania je najdôležitejšia kvalita použitého vlasu.  

Na vonkajšie použitie sú vhodné metly z rastlinných vlákien - basina, cirok, arenga alebo kokos. Rastlinné vlákna sú pevné, tvrdé a pružné. Metly dobre zametajú vačšie čiastočky, ale unikajú im prachové častice.

Rokmi sa na použitie v domácnosti najviac osvedčil konský vlas a práve metly so 100% konským vlasom dokážu účinne pozametať bežnú - väčšiu či menšiu - špinu v domácnosti. Na najjemnejšie prachové častice je ideálna metla z kozích vlasov. Konský aj kozí vlas je však pomerne drahý artikel, z ktorého sa na výrobu metiel používa iba pevná časť, preto sa do mnohých metiel pridávajú aj plastové (polypropylénové) vlákna. Podiel plastového vlákna 30% alebo 70% rozhoduje o tom, či bude metla drahšia alebo lacnejšia. Na našom trhu je minimum predajcov metiel s naozaj 100% konským vlasom, hoci to mnohí deklarujú. Žiaľ, už aj výrobcovia vo svojich katalógoch zavádzajú a mnohí predajcovia ani netušia, že metla nie je iba z konského vlasu, a preto je taká lacná. Ideálný spôsob, ako zistiť, či je metla naozaj iba z konského vlasu, je skúška ohňom. Z metly vyberte z každého typu a farby vlákna po jednom a skúste ho spáliť. Iba ak cítite vôňu ohorených vlasov či chlpov, ide o prírodný vlas. 

Metlu by ste mali ťahať popred seba zo strany na stranu, nie tlačiť pred sebou alebo ťahať za sebou. Zametať treba zľahka, koncom metly. Nepritláčať, aby sa vlasy nerozchádzali po stranách, ale končekami zmetali prach. Metla je veľký štetec, a pre dobrý výsledok je potrebné, aby sa len jemne dotýkala zeme.

Aby Vám prírodná metla mohla dlho slúžiť, treba jej venovať trošku pozornosti. Metlu po zametaní zbavíme vlasov a hrubej špiny pomocou hrebeňa. Metla by nemala ostat stát na zemi, ale treba ju skladovať zavesenú, aby sa nezničil vlas. Raz za čas metlu môžete umyť v mydlovej vode, trasením ju zbavte nadbytočnej vody. Neodporúčame ju sušiť priamo nad zdrojom tepla, ale voľne pri izbovej teplote.

Pri takejto starostlivosti a pravidelnom používaní, Vám metla vydrží aj 15 -20 rokov.