Čo je lufa?

Lufa je tekvica podobná cukete. Môžete si kúpiť semiačka a vypestovať si ju aj doma, pokiaľ žijete v teplých oblastiach Slovenska alebo máte doma voľné miesto v skleníku. Starší botanický názov Lufa egyptská hovorí dosť o tom, kde má lufa pôvod. Potrebuje teda veľa tepla a slnka. Je popínavá, preto potrebuje oporu. Z reakcií našich zákazníkov vieme, že sa jej dobre darí na južných balkónoch.

Vo svete sa pestuje na hubky najmä lufa ostrohranná, u nás lufa valcovitá.

lufa pestovanie

Na kvalitné lufy na Slovensku ešte nie sú dostatočne vhodné podmienky, pretože do plnej zrelosti sa dostáva až v neskorej jeseni, preto aj my vysušenú a zlisovanú lufu dovážame z Egypta. Do balíka s hmotnosťou 10kg sa vôjde viac ako 160 lúf dlhých 50-60cm.

Lufa zlisovana

Lufa sa dá aj jesť - hlavne jej mladé plody, chuťovo je však nevýrazná. Lufa sa pestuje najmä pre jej pevnú celulózovú dužinu.

lufa dužina

 

Úplne dozreté lufy treba skvasiť, ošúpať, popreplachovať vodou a vysušiť. 

Lufa šúpanie

 

Takúto lufu môžete použiť v kúpelni či saune ako masážnu a pílingovú hubu. Z lufy sa vyrábajú aj masážne rukavice.

lufa -masáž

Pre nás je však lufa najlepší pomocník v kuchyni - použivame ju namiesto hubky na riad. Výhodou je, že sa v nej nezachytávajú kúsky jedla resp. ich ľahko viete vypláchnuť. Rýchlo vyschne, takže sa v nej nemnožia baktérie, ktoré spôsobujú zápach hubiek a mohli by byť potenciálnym zdrojom choroboplodných baktérií.

lufa v kuchyni

 

Lufa sa však nie celkom hodí na utieranie stola - ak ste ho zvykli hubkou na riad utierať. Na to sa hodí skôr niektorá z našich prateľných celulózových hubiek, ktoré môžete niekoľkonásobne oprať a znova používať.

Lufa do kuchyne

 

Veľkú tekvicovú lufu si musíte nastrihať na cca 5cm široké kúsky.

strihanie lufy

Tie potom použáívate ako hubky na riad, kým sa nerozpadnú. Trvá to cca 1 mesiac. Takúto rozpadnutú lufu môžete vyhodiť do kompostéra, keďže je to 100%  prírodná a kompostovateľná. Tam sa o pár týždňov rozloží na rozdiel od plastovej hubky, ktorá patrí do komunálneho odpadu a nerozloží sa nikdy.