RSS

Blog príspevky z '2013' 'august'

Panvica pre zdravie

Ak hľadáte kvalitnú panvicu, na ktorej sa nebude jedlo pripekať, spoľahnite sa na kvalitu, ktorú poznali už naše babičky – na liatinu. Vyberte si panvicu, ktorá je nielen kvalitná, ale aj zdravá – pre Vás aj pre životné prostredie.

Nevýhodou akejkoľvek teflónovej, keramickej či titánovej panvice je, že sa z použitého materiálu uvoľňujú do jedla čiastočky v podobe atómov či molekúl. Vo väčšine prípadov ide o umelé látky, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie.

Aj z liatinovej panvice sa uvoľňujú látky do jedla. Keďže liatinové panvice Skeppshult, sú vyrábané tradičným spôsobom iba z prísne kontrolovaných prírodných surovín z lokálnej ťažby, do tela nedostávate jedy, ale – železo.

Železo je prvok, ktorý je nevyhnutný v našom tele pri prenose kyslíka červenými krvinkami i na činnosť svalov. Najviac sa ho nachádza v mäse , špenáte, strukovinách a obilninách. Žiaľ, v dnešnej dobe trpí množstvo ľudí anémiou – nedostatkom železa. Anémia, ktorá vzniká nedostatočným príjmom železa sa prejavuje únavou, bledosťou a celkovou malátnosťou, nechutenstvom, tvorbou kútikov, studenými rukami a nohami, lámavými nechtami a vypadávaním, vlasov. Ženy by mali dbať na zvýšený prísun železa, keďže ho strácajú počas menštruácie.

Varením v hrncoch a panviciach z liatiny viete zvýšiť obsah železa v prijímanom jedle. Ideálne je dlhodobé varenie v kombinácii s kyslými potravinami, ktoré vo zvýšenej miere absorbujú železo.  Podobne aj vitamín C napomáha vstrebávaniu železa, keďže bráni tvorbe nerozpustných železitých zlúčenín. Naopak, bielkoviny a triesloviny (obsahuje ich čaj, káva, kakao) znižujú vstrebávanie železa.

Podľa štúdie Technickej Univerzity v Texase sa jedlo pripravené v liatinových panviciach obsahuje v priemere o 26% viac železa ako bežne pripravované. Takýmto spôsobom, bez akýchkoľvek umelých doplnkov výživy, viete zvýšiť množstvo prijatého železa telom.

Pozor však na liatinové panvice, ktoré nie sú z kontrolovanej výroby. Môžu byť vyrobené zo železného šrotu - odpadu a obsahovať a uvoľňovať škodliviny do jedla v podobe toxínov a ťažkých kovov. Každá panvica či hrniec značky Skeppshult je vyrobená vo Švédsku zo švédskej rudy - na rozdiel od iných „švédskych“ liatinových panvíc, ktoré sú vyrábané v Číne a iba sa tvária ako švédske, keďže  Skeppshult je jediná zlieváreň vo Švédsku, ktorá vyrába kuchynský riad.

Každý produkt prejde priemerne 10-násobnou kontrolou, kým opustí výrobnú halu. Práve preto iba Skeppshult dáva na svoje výrobky 25-ročnú záruku.