FAQ - Najčastejšie otázky

Odkiaľ sú príjemné veci?

 Záleží nám na pôvode tovaru, a preto nakupujeme priamo od výrobcov. Ak nakupujeme od distribútorov, pýtame sa vždy na krajinu pôvodu. Väčšina všetkého, čo ponúkame, bola vyrobená v krajinách EÚ - vo Švédsku, v Nemecku, v Poľsku, v Čechách a na Slovensku.

V Číne boli vyrobené antikórové fľaše a dózy, ktoré sa v iných krajinách nevyrábajú v požadovanej kvalite.

Pri každej vecičke nájdete krajinu pôovodu.

Z čoho sú vyrábané príjemné veci?

  Našou snahou je ponúkať čo najviac vecí do domácnosti z prírodných materiálov - drevo, rastlinné vlákna, živočíšne vlákna. Ponúkame aj predmety zo skla, z keramiky, z kovovu a z nerezu, keďže tieto sa ľahko recyklujú. O jednotlivých druhoch materiálov sa dočítate viac na blogu.

Ponúkate aj predmety z plastu?

 Plastom sa snažíme vyhýbať. Ich úžitkové vlastnosti sa pomerne rýchlo zhoršujú a skôr či neskôr ich vyhodíte. Keďže recyklácia plastov je stále obtiažna, väčšina z týchto predmetov končí na skládkach odpadu, kde sa budú rozkladať ešte niekoľko storočí.

V čom je výhoda prírodných materiálov?

  Hlavnou výhodou všetkých prírodných materiálov je, že po skončení ich životnosti sa pomerne rýchlo v prírode rozložia (napr. na kompostovisku) a obohatia tak pôdu o výživné látky. Avšak ich úžitkové vlastnosti sú v dnešnej dobe nedocenené: napr. diviačie štetiny pôsobia pri dlhodobom používaní  ako prírodný suchý šampón; drevo má antibakteriálne vlastnosti, takže pri práci v kuchyni sa na ňom množia baktérie menej ako na plastových povrchoch; mikrofázové utierky sa snažia napodobniť struktúru jelenice a pod.

Čo je ekologické na tom, že sa musia zabíjať zvieratá na výrobu predmetov, ktoré ponúkate?

  Všetky zvieratá, z ktorých sa vyrábajú tieto predmety, boli primárne chované a zabité na mäso a inak by skončili ako odpad. V žiadnom prípade neponúkame tovar z ohrozených živočíchov. My chápeme ekológiu hlavne ako minimalizáciu dopadov činnosti našej generácie na budúce v dlhodobom horizonte. V tomto uhle pohľadu je napr. aj živý vianočný stromček ekologickejší ako umelý (hoci sa niekedy považoval za ekologický, pretože vydržal niekoľko rokov a nebolo potrebné vyrúbať toľko isto stromov z lesa.)

Je použitie zvieracích štetín alebo srsti hygienické?

  Jednoznačne áno. Aby mohli byť štetiny, srsť a vlasy použité pri výrobe metiel a kief, musia prejsť niekoľkonásobným procesom čistenia, varenia a sterilizácie.

Naozaj sú vlastnosti kief a metiel porovnateľné s plastovými?

 V žiadnom prípade. Plasty sa využívajú nie preto, že by boli lepšie, ale preto, že výroba je podstatne lacnejšia. Avšak kvalita prírodných materiálov je osvedčená rokmi - napr. doteraz sa na čistenie od hrubej špiny používa tzv. ryžiak - kefa s vláknami mexickej trávy, a zametanie metlou s konským vlasom je synonymom pre čistú podlahu.

Prečo sú liatinové hrnce Skeppshult lepšie ako iné?

 Nepriľnavý povrch riadu nie je dosiahnutý žiadnou povrchovou úpravou. Ide o jedinečnú reakciu medzi liatinou a olejom resp. tukom. Ak sa táto vrstva poškodí, stačí panvicu naolejovať a "vypáliť", teda nahriať a znova sa obnovia pôvodné vlastnosti povrchu. Čím je riad častejšie a dlhšie používaný, tým lepšie vlastnosti má.

Prečo je riad značky Skeppshult lepší ako iné liatinové hrnce?

 Pretože sú vyrábajú ako jediné v Európe - vo Švédsku. Celý proces výroby je kontrolovaný, rovnako ako aj suroviny, z ktorých sa riad vyrába. Nemôže sa teda stať, že si kúpite výrobok, ktorý bude uvoľňovať ťažké kovy alebo sa Vám po čase rozpadne.

Ak hľadáte lacné riešenie, je pre Vaše zdravie vhodnejšie nájsť staré poctivé liatinové hrnce napríklad na bazáre. Tie boli vo väčšine prípadov kvalitnejšie, ako dnes dovážaný riad z Číny.  

Ak hľadáte kvalitu, jediná možnosť je Skeppshult.

Je nutné sa registrovať pred nakupovaním?

 Nie, nie je to nutné. Vďaka registrácii však získate permanentný nákupný košík, do ktorého sa kedykoľvek viete vrátiť a uloženú históriu všetkých objednávok, ktoré u nás urobíte.